Gimnastica aerobica: Trei medalii de aur si doua de argint la Cancun

Luni, 30 Iunie 2014, ora 09:03
1833 citiri

Romania a cucerit trei medalii de aur si doua de argint la Campionatele Mondiale de gimnastica aerobica de la Cancun (Mexic).

Dupa argintul adjudecat pe echipe, medaliile de aur au fost castigate la perechi mixte, trio si grup, in timp ce Oana Corina Constantin a luat argint la individual feminin. Oana Corina Constantin a fost notata cu 22,000, ocupand locul secund, dupa Lubov Gazov (Austria), cu 22,150 p.

La individual masculin, Mircea Zamfir s-a clasat pe locul 4, cu 21,500, devansat de Josefath Veloz Velazquez (Mexic), 22,450 p, Benjamin Garavel (Franta), 21,975 p, si Daniel Bali (Ungaria), 21,775 p.

In proba de perechi mixte, Marius Ciprian Petruse si Maria Bianca Becze si-au adjudecat aurul, cu 21,125 puncte, fiind urmati in clasament de francezii Benjamin Garavel si Aurelie Joly, 21,100 p, si de rusii Denis Solovev si Duhik Djanazian, 20,800. O a doua pereche romaneasca, formata din Dacian Nicolae Barna si Alina Radu, a ocupat locul 7, cu 20,450 p.

La trio, Romania (Oana Corina Constantin, Anca Claudia Surdu, Andreea Bogati) a castigat medaliile de aur, cu 21,541 puncte, devansand China 1, 21,350 p, si Coreea de Sud, 21,100 p.

Cel de-al treilea titlu mondial al Romaniei este cel de la grup (Anca Claudia Surdu, Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Bianca Maria Gorgovan), unde reprezentantele noastre s-au impus cu 21,705 puncte, fiind urmate in ierarhia finala de Franta, 21,527 puncte, si China, 21,525 p, etc.

In finala de la dans aerobic, Romania (Anca Claudia Surdu, Mircea Zamfir, Andreea Bogati, Marius Ciprian Petruse, Dacian Nicolae Barna, Bianca Maria Gorgovan, Marius Gavriloaie, Alina Radu) a terminat pe locul patru, cu 19,100 puncte, dupa Rusia, 19,150 p, China, 19,125 p, si Coreea de Sud, 19,100 p.

#Campionat Mondial gimnastic aerobica, #medalii Romania gimnastica aerobica, #Campionat gimnastica aerobica Cancun , #Gimnastica aerobica