Victorie formidabila pentru Andreea Mitu la Roland Garros: A eliminat o favorita

Joi, 28 Mai 2015, ora 16:31
834 citiri

Andreea Mitu a reusit joi una dintre cele mai mari surprize ale turneului de la Roland Garros.

Tenismena noastra, aflata pe locul 99 in ierarhia WTA, s-a calificat in turul III dupa ce-a invins-o in runda a doua pe favorita numarul 12, cehoaica Karolina Pliskova, in trei seturi, scor 2-6, 7-6, 6-4.

Partida a durat doua ore si 20 de minute si a fost una extrem de spectaculoasa si cu o desfasurare neasteptata.

Karolina Pliskova, una dintre cele mai in forma jucatoare din acest an, a inceput excelent meciul si a intrat in posesia primului set dupa numai 21 de minute!

Andreea a reusit insa sa echilibreze partida, iar setul doi a ajuns la tie-break, unde sportiva noastra s-a impus cu 7-5.

A urmat astfel setul trei (decisiv), acolo unde reprezentanta noastra a jucat formidabil si s-a impus cu 6-4, dupa ce a condus chiar cu 5-2 si a ratat patru mingi de meci.

Moment incredibil in timpul partidei dintre Andreea Mitu si Karolina Pliskova de la Roland Garros

Dupa calificarea ...citeste mai departe despre "Victorie formidabila pentru Andreea Mitu la Roland Garros: A eliminat o favorita" pe Ziare.com