Simona Halep s-a calificat in semifinalele de la Wimbledon

Miercuri, 02 Iulie 2014, ora 15:40
1356 citiri

Jucatoarea romana Simona Halep isi continua marsul victorios la Wimbledon si s-a calificat in semifinalele celui de-al 3-lea turneu de Grand Slam al anului, dupa ce a invins-o miercuri pe germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0, dupa 57 de minute de joc.

Lisicki, cap de serie 19, a inceput in forta primul set si s-a distantat la 3-0 si 4-1, inainte ca jucatoarea romana sa-si regaseasca regularitatea si precizia loviturilor care i-au permis sa egaleze relativ usor la 4-4 si apoi sa castige setul cu 6-4. Setul 2 incepe sub controlul total al Simonei, care face break dupa break si ajunge la 5-0. Halep serveste pentru prima ei semifinala la Wimbledon si castiga ghemul si meciul cu 6-4, 6-0.

Halep (22 ani), a treia favorita si principalul cap de serie ramas in cursa, a obtinut a 3-a sa victorie in fata lui Lisicki (24 ani, 19 WTA) si conduce cu 3-1 la confruntarile directe. Lisicki a castigat primul meci dintre cele doua, in 2011, la Stanford (California), cu 6-1, 6-2 in primul tur, dupa care Halep si-a luat revansa anul trecut, in primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5, castigand si anul acesta, cu 5-7, 6-3, 6-2, in optimile turneului de la Madrid, a carui finala a pierdut-o in fata rusoaicei Maria Sarapova.

Pentru calificarea in semifinale, Halep si-a asigurat 780 puncte WTA si un cec de 440.000 lire sterline.

In semifinale, Halep va juca cu invingatoarea dintre Eugenie Bouchard (Canada) si germanca Angelique Kerber.